top of page
Křelovské fortování aneb práce i zábava ve středověku
Křelovské fortování aneb práce i zábava ve středověku

st 01. 5.

|

Křelov-Břuchotín

Křelovské fortování aneb práce i zábava ve středověku

workshopy, řemesla, středověká hudba, ohňová show

Čas a místo

01. 5. 2024 10:00 – 04. 5. 2024 22:00

Křelov-Břuchotín, 1, Na fortu 392, Křelov, 783 36 Křelov-Břuchotín, Česko

O události

Vážení přátelé historie a řemesel

Sdružení Rankornova dílna, Svobodná stráž Moravskoslezská z.s, Život potulného provazníka, projekt ŘemeslUM z.s. a přátelé,

si Vás dovolují pozvat na akci pod názvem: „Křelovské fortování, aneb práce a zábava ve středověku“

Celá akce bude probíhat v rámci několika dní a to 1. - 4.5. 2024

Úvodním dnem je středa 1.5. 

Čtvrtek 2.5 a pátek 3.5. jsou pojaty jako vzdělávací „Aakademické“. 

Hlavním programovým dnem je sobota 4.5.

Středa 1.5. První den uvidíte již některé nedočkavce nejen z Rankornovy dílny, kteří nedospati z očekávání dne sobotního, přijedou již tento den. A co budou prováděti? Krom stavění dobového tábora a stánků, pro odvážné zájemce bude připraven workshop výroby máčených svící. V rámci tohoto kurzu si pod vedením mistra upletete lucetový provázek, který použijete jako knot. A pod dozorem druhého mistra, si jej přetvoříte ve Vámi dychtivě očekávané svíce. Tento workshop bude otevřen i v dalších dvou „Akademických dnech“.

Čtvrtek 2.5. a pátek 3.5. „Akademické dny“ Na jednotlivých stanovištích si zájemci, z řad škol i z řad civilních, mohou vyzkoušet různá řemesla. K dispozici bude kovář, tkadlena, keramička, výroba svící, tkaní na karetkách či hřebenovém stávku. Dále mincovna, soustružnická dílna, a další.

Malým překvapením bude účast Jirky „Rolanda“ Hýbla ze skupiny Fratres in Armis, jenž zájemce seznámí s umem šermířským. Účastnici se budou moci seznámit s různými typy chladných zbraní a následně si vyzkoušet a procvičit jejich používání. V odpoledních hodinách bude pro zájemce pod jeho vedením připravena výuka technik boje se srpem.

Pod dohledem kováře a platnéře Zdeňka Čermáka se uskuteční ve dvou zděných šachtových pecích tavba železa. Výsledná houba bude v sobotu použita k dalšímu zpracování. Ten zde bude mít také ukázku řemesla platnéřského. V rámci tavby železa se ujme role průvodce a svých předchozích zkušeností seznámí lid zvědavý s celkovým průběhem výroby železa v různých historických obdobích.

Po oba dny se zapojí také spolek ŘemeslUM z.s., který Vás seznámí s prací kováře a keramičky.

Sobota 4.5. Hlavní programový den Ten bude ležet na bedrech skupiny Svobodná stráž Moravskoslezská z.s , jenž bude provozovat lukostřelnici, dobovou kuchyni s ukázkou použití žaludové mouky a tkací techniky tkaní na karetkách a hřebenovém stávku.

Rankornova dílna se chopí ukázky středověkého soustružení a výroby máčených svící.

Dílna Život potulného provazníka se chopí motouzů a předvede Vám výrobu provazu.

Martina Holcrová bude k dispozici ve své tkalcovně, kde zájemce uvede do tajů vzniku různých druhů látek.

Šárka Ondřejová předvede zpracování lnu. Tedy jak zpracovat samotnou rostlinu, aby z ní bylo možné upříst nit a následně utkat látku.

Štěpánka, hradní paní z Košumberka sebou přiveze středověké truhlářství. Ovšem hlavním lákadlem jejího stánku, bude výstava středověkých chladných a palných zbraní, jako je ručnice a dělo.

Petr Šibl Vás u svého stánku seznámí s funkcí odznáčků a předvede Vám také jejich výrobu, kterou si budete moci i vyzkoušet.

Marián Vrba bude také tavit kovy, nebude ovšem odlévat odznáčky, ale malé poutní sošky ze slitiny cínu a olova.

U stánku řezbáře Radka Macha – Valašská dřevořezba, si budete moci vyzkoušet dlabání lžíce či misky.

Středověká zábava – sobota od 12:00 Protože středověk nebyl jen práce, ale taky i zábava, o správnou atmosféru pro všechny v tento den se postará kapela Subulcus, se svou interpretací středověké hudby, kterou nám zahraje v pěti blocích. Dále nás navštíví šermířská skupina Tartas. Která nám ukáže několik šermířských vystoupení a večer na závěr, v 21:00 předvedou ohňovou show. Po celou dobu trvání akce budou také otevřeny interiéry Fortu, s možností prohlídek samotné pevnosti.

Sdílej

bottom of page