top of page
Svatomartinské slavnosti 2022
Svatomartinské slavnosti 2022

pá 11. 11.

|

Opava

Svatomartinské slavnosti 2022

Svátek svatého Martina v Opavě

Čas a místo

11. 11. 2022 15:30

Opava, Horní nám., 746 01 Opava, Česko

O události

Oslavy svatého Martina a Svatomartinských vín se letos v Opavě rozprostřou opět do dvou dnů. Pátek 11. listopadu bude patřit Svatomartinským slavnostem, jejichž součástí bude tradiční průvod, ochutnávka mladých vín a zajímavý doprovodný program na Horním náměstí. V sobotu 12. listopadu se budou moci lidé vydat na Svatomartinskou vinnou stezku, která se bude konat již sedmým rokem. Hlavní program oslav se uskuteční 11. listopadu, kdy vše započne slavnostní fanfárou z ochozu věže Hláska symbolicky v 11 hodin a 11 minut. Ve stejnou dobu se na Horním náměstí započne prodej Svatomartinských vín, nebudou chybět pochutiny z husy nebo třeba opékané sele. Na odpoledne bude připraven již tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou početnou družinou. Průvod vyjde v 15.30 hodin od Obecního domu a jeho cesta povede nově parkem směrem k opraveným Arkádám, poté přes ulici Čapkova a mezi divadlem a konkatedrálou vyústí na Horním náměstí. Doprovod Martinovi budou dělat folklorní soubory Střediska volné času v Opavě, včetně cimbálové muziky, která zahraje na cestu. Do průvodu jsou zváni všichni občané, protože atmosféra průvodu je vždy ozdobou celých slavností. Na Horním náměstí přivítá sv. Martina v Opavě primátor Tomáš Navrátil a symbolicky otevřením Svatomartinského vína a přípitkem spolu slavnosti zahájí. Pro návštěvníky bude na náměstí nadále probíhat prodej Svatomartinských vín a občerstvení. A jelikož je víno nápoj ušlechtilý, mohou si lidé vyzvednou skleničku na víno za vratnou kauci 50 Kč ve stánku Opavského Slezska a s touto ochutnávat Svatomartinská vína. Jakmile skleničku vrátí, bude jim záloha navrácena. Je ale možné si skleničku ponechat jako suvenýr. Na náměstí se můžete těšit na rytířské a pažecí turnaje, hranou pohádku pro děti nebo na projížďky v kočárech s koňmi. K poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika a k vidění bude hned několik tanečních vystoupení. Na závěr je připravena bubenická show, do které budou zapojeni také návštěvníci, takže do ukončení slavností v 19 hod. se nikdo nudit nebude. 

PROGRAM

11:11 hod. - Slavnostní fanfára z věže Hláska

11:11 hod. - Zahájení prodeje Svatomartinských vín a pochutin na Horním náměstí. V nabídce bude opékané sele a další zabíjačkové pochutiny, husí pochoutky a mnoho dalšího. Součástí budou také další stánky, jako například prodej regionálních produktů (stánek města Opavy) a možnost zapůjčení skleniček k degustaci vín (stánek Opavské Slezsko).

15:30 hod. - Zahájení průvodu od Obecního domu v čele se sv. Martinem a jeho družinou, který zamíří na Horní náměstí.

15:45 hod. - Přivítání sv. Martina na Horním náměstí v Opavě, slavnostní otevření vína a proslov primátora Statutárního města Opavy

16:00 - 17:30 hod. - Projížďky v kočárech centrem města

16:00 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

16:30 hod. - Rytířská pohádka nejen pro děti v podání uskupení Arcus Vítkov

17:10 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

17:45 hod. - Rytířský a pažecí souboj v podání uskupení Arcus Vítkov

18:15 hod. - Bubecnická show v podání Kubaband, do které budou zapojeni také návštěvníci slavností

19:00 hod. - Ukončení slavností

Sdílej

bottom of page