top of page

Žaludová mouka, náhražka pšenice.

Mouka z drcených žaludů byla ceněnou potravinou v dobách nouze.

Nahrazovala klasickou mouku, a navíc měla velmi dobrou výživnou hodnotu, dalo by se říci, mnohem lepší než klasická bílá mouka. Obsahuje velké množství draslíku, vápníku a hořčíku, dále sodík, fosfor a věru bujné množství vlákniny. Je také bohatým zdrojem vitamínů skupiny B. Navíc je přirozeně bezlepková, a tak jí mohou i celiaci. Na žaludovou mouku se nevyskytují žádné alergie. Vzhledem k tomu, že se v ní nachází malé množství tříslovin, má také stahující účinek na lidský organismus, upravuje trávení a žaludeční problémy, omezuje pocení a při horečkách upravuje tělesnou teplotu.

Žaludová mouka krásně sladce a lehce kávově voní. Hotový výrobek, který ji obsahuje, bude vždy o něco tmavší, s tím je třeba počítat. Můžeme ji přidávat do těsta na klasický chléb, housky, koláče a další pečivo. Těsto kvasí několik dní, a tak má mouka šanci se dokonale spojit s ostatními ingrediencemi. Chlebové těsto s přidáním žaludové mouky má stejné vlastnosti, jako těsto připravené z kvásku z žitné mouky. Také naši předci používali žitnou mouku jako jakýsi zlepšovák chuti do chlebového těsta.


Postup výroby mouky

Žaludy se oloupou, jako každý jiný oříšek a odstraní tenka slupka, která těsně obepíná jádro. Dál se žaludy rozemelou nebo roztlučou, ale pořád jsou ještě v podstatě nepoživatelné. Než si najdou cestu do kuchyně, musí se něco udělat s tou jejich příšernou trpkostí.

Trpkost způsobují taniny podobně jako v čaji. Naštěstí jsou taniny rozpustné ve vodě, takže se dají odstranit louhováním. Dá se to provést za studena, kdy se rozdrcené žaludy nechají stát s vodou někde v chladu do druhého dne. Pak se voda slije, přilije se nová, a tak pořád dokola den za dnem, až rozdrcená žaludová hmota přestane být trpká. U některých druhů žaludů to může trvat až deset dní. Pokud byste se rozhodli to uspíšit, dají se rozdrcené žaludy krátce povařit postupně v několika vodách, ale pak se trochu změní vlastnosti žaludové mouky.

Jakmile se žaludová hmota dost vyluhuje a zbaví trpkosti, vymačká se z ní přes plátýnko voda a hmota se nechá usušit úplně dosucha. Pak se ještě musí umlít najemno, prosít a uschovat.


 

Recepty :


Placky z žaludové mouky

Suroviny

200 g pohankové mouky

100 g žaludové mouky

1 kávová lžička mletého kmínu

1 kávová lžička soli

200 ml vody

Postup

1. Ze všech surovin zaděláme vláčné nelepivé těsto, vodu přiléváme po částech až do požadované konzistence.

2. Na plech vyložený pečicím papírem z těsta vytvoříme 3-4 mm vysokou placku (nebo několik menších).

3. Pečeme při 160°C 20 minut. Hotovou placku pokrájíme na menší kousky a podáváme například pomazané oblíbeným tukem či sádlem. k polévce nebo s oblíbenou pomazánkou .

Sušenky z žaludové mouky

Suroviny Naše verze

· 250 g másla (1 kostka) 250 g másla

· 125 g cukru krupice 120 g medu

· 100 g žaludové mouky 100 g žaludové mouky

· 280 g hladké mouky 150 g hladké mouky

· špetka soli 150 g špaldové mouky

30 g mletých mandlí 30 g mleté mandle, špetka soli

Postup

1. Do mísy robota odměřte máslo, cukr a sůl a nechte aspoň 10 minut šlehat třecím nástavcem do pěny. Pokud tuhle část budete dělat ručně, počítejte s 30 minutami poctivého tření vařečkou.

2. Zatímco se máslo šlehá, v misce metličkou promíchejte žaludovou a pšeničnou mouku. Postupně, v několika dávkách, ji zapracujte při nejnižší rychlosti robota do našlehaného másla. Výsledkem by mělo být něco, co vypadá jako velmi suché, hrudkovité těsto, které však i přes podivný vzhled drží pohromadě, pokud ho stisknete.

3. Těsto vyklopte na vál a zformujte z něj váleček. Nejprve ho obalte v mletých mandlích, potom zabalte do potravinové folie a pevně utáhněte - úplně stejně, jako byste tímhle válečkem chtěli válet těsto. Prostě držte okraje folie a těstem popojeďte od sebe, tím se folie rovnoměrně utáhne. Pokud nemáte doma puberťáky jako já, kterým žádná sušenka není dost velká, vřele doporučuju, abyste těsto nejprve rozdělili na dvě poloviny a každou zvlášť zabalili jako samostatný váleček. Posléze vysvětlím.

4. Těsto uložte aspoň na dvě hodiny do lednice, dokud neztuhne skoro jako kámen. Jakmile je dost pevné, předehřejte troubu na 180 stupňů a plech vyložte papírem na pečení. Těsto vybalte z folie a ostrým nožem nakrájejte na kolečka silná lehce přes jeden centimetr, ale ne víc, než centimetr a půl. Naskládejte na plech s malými rozestupy. Větší sušenky (z jednoho válečku) pečte 20 minut, menší (ze dvou válečků) 15-15 minut. Pokud by sušenky začaly podezřele zlátnout a tmavnout, hned je vyndejte, mají zůstat pouze bledé (dá-li se to od hnědě žaludově zbarveného těsta očekávat).

Po upečení nechte vychladnout na mřížce. Skladovat je můžete celkem dlouho.

Comentarios


novy_prispevek
bottom of page