Vybavení
Na tomto místě najdeš seznam vybavení, které budeš potřebovat, a návody jak si ho vyrobit. Ať už jsi nováček, nebo ostřílený člen družiny, o vybavení je potřeba pořád se starat. V následujících záložkách pak najdeš rady, jak si připravit vybavení na prostého fungujícího člověka, se kterým do začátku určitě neuděláš chybu. Samozřejmě, že středověk nebyl celý černobílý (nebo spíš šedozelený), a jak je tomu také dnes, móda byla mnohem rozmanitější, než poskytují naše návody a rady. Například u oblečení doporučujeme určitý výběr barev, které určitě nejsou špatnou volbou. Pokud bys chtěl zvolit jinou, raději se poraď s někým, kdo se vyzná. A obecně před tím, než si cokoliv pořídíš, je lepší se nejprve poradit se svým pánem, či s ostřílenějším členem družiny.
Seznam zde uvedený slouží jako základ pro každého člena družiny, který se pohybuje v civilu, nejsou zde zahrnuty tedy zbroje a zbraně.
1. fáze
Člověk je schopen jet na akci, aniž by si musel cokoliv půjčovat.
bruchy
nohavice
košile či spodní šaty (coté)
kytlice/suknice čí svrchní šaty (surcoat)
kápě a čepička (coif) , ženy šátky a různé typy zavití možnost i coifu
boty
pásek 2x (na bruchy a na oblečení, doporučeno :D)
nádobí – miska, pohárek, lžíce
2. fáze
Člověk je nejenom schopen jet na akci, ale fungovat na ní i za nepříznivého počasí a vyřadit ze svého vybavení další nedobové vybavení. Pro ženy/muže se do kuchyně hodí plátěné pytlíky, do kterých se dají zabalit suroviny v moderních obalech, a dále kusy hadrů (na mytí a podobně).
čutora
druhá sada oblečení, teplé oblečení (karnáč, gardecorps )
tašvice, mošna
slamák na léto (popř. jiná pokrývka hlavy)
3. fáze
Člověk je plně funkční a nyní si pořizuje doplňky odpovídající roli, kterou chce zastávat, např. kuchař, sluha, atd. Pro ženy/muže v kuchyni se hodí zástěra.
nůž křesadlo dřeváky další pokrývky hlavy další oblečení (plášť, bezrukávové oděvy, …)
další obuv
atd....
Comments