top of page

Co na sebe a co se sebou

Vybavení

Na tomto místě najdeš seznam vybavení, které budeš potřebovat, a návody jak si ho vyrobit. Ať už jsi nováček, nebo ostřílený člen družiny, o vybavení je potřeba pořád se starat. V následujících záložkách pak najdeš rady, jak si připravit vybavení na prostého fungujícího člověka, se kterým do začátku určitě neuděláš chybu. Samozřejmě, že středověk nebyl celý černobílý (nebo spíš šedozelený), a jak je tomu také dnes, móda byla mnohem rozmanitější, než poskytují naše návody a rady. Například u oblečení doporučujeme určitý výběr barev, které určitě nejsou špatnou volbou. Pokud bys chtěl zvolit jinou, raději se poraď s někým, kdo se vyzná. A obecně před tím, než si cokoliv pořídíš, je lepší se nejprve poradit se svým pánem, či s ostřílenějším členem družiny.

Seznam zde uvedený slouží jako základ pro každého člena družiny, který se pohybuje v civilu, nejsou zde zahrnuty tedy zbroje a zbraně.


1. fáze


Člověk je schopen jet na akci, aniž by si musel cokoliv půjčovat.


bruchy nohavice košile či spodní šaty (coté) kytlice/suknice čí svrchní šaty (surcoat) kápě a čepička (coif) , ženy šátky a různé typy zavití možnost i coifu boty pásek 2x (na bruchy a na oblečení, doporučeno :D) nádobí – miska, pohárek, lžíce

2. fáze


Člověk je nejenom schopen jet na akci, ale fungovat na ní i za nepříznivého počasí a vyřadit ze svého vybavení další nedobové vybavení. Pro ženy/muže se do kuchyně hodí plátěné pytlíky, do kterých se dají zabalit suroviny v moderních obalech, a dále kusy hadrů (na mytí a podobně).


čutora druhá sada oblečení, teplé oblečení (karnáč, gardecorps ) tašvice, mošna slamák na léto (popř. jiná pokrývka hlavy)

3. fáze


Člověk je plně funkční a nyní si pořizuje doplňky odpovídající roli, kterou chce zastávat, např. kuchař, sluha, atd. Pro ženy/muže v kuchyni se hodí zástěra.


nůž křesadlo dřeváky další pokrývky hlavy další oblečení (plášť, bezrukávové oděvy, …)

další obuv

atd....

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Terminus technicus

názvosloví oděvu používané ve středověku Bruchy Bruchy, z německého brouchen, neboli spodní kalhoty – spodky, plní funkci spodního prádla. Obecně je lze rozdělit na dlouhé bruchy (chauces, femoralea)

Comments


novy_prispevek
bottom of page